Інтерв’ю директора Юридичної компанії «СТРАТЕГ» Олега Наливайка про зміну формату ринку праці в Україні для газети «Капітал»

image1Ринок праці в Україні, як, власне, і Кодекс законів про працю, який дістався нам з радянських часів, вимагають прогресивних змін. Трудові правовідносини розвинулися на десятиліття вперед. Дискусії стосовно внесення змін у трудове законодавство ведуться вже п’ятий рік. За цей час було проведено не тільки безліч консультацій за участю представників профспілок, влади, але й розроблено проект нового Кодексу.

В основному даний проект спрямований на адаптацію трудового законодавства України до норм Європейської хартії, конвенцій та рекомендацій Міжнародної організації праці. Проте, чекати якісних, а головне – швидких – змін не варто. Той факт, що законопроект був прийнятий у першому читанні ще в 2003 році Верховною Радою України, а 27 листопада 2014 року був відкликаний, свідчить про те, що зміни, очевидно, будуть прийняті не скоро.

Проте, підписання Україною Угоди про асоціацію з ЄС відкриває нові ринкові можливості. Високі стандарти виробництва, які може запропонувати нам ЄС, будуть стимулювати вітчизняні підприємства до модернізації виробництва і поліпшення умов праці. Але багато українських компаній, які будуть не готові до динамічних змін, змушені будуть «піти», що спричинить і скорочення робочих місць. А ще підвищиться рівень трудової міграції українців в країни ЄС, що негативно позначиться на національному ринку праці.

Втім, чекати кардинальних змін формату ринку праці в Україні найближчим часом не варто. Важливо змінити правила гри не тільки на законодавчому рівні, а й змінитися самим. Роботодавці повинні визнати той факт, що саме працівники є прогресивною силою бізнесу. Сучасного мислячого працівника важко зацікавити і утримати тільки престижним робочим місцем та конкурентної зарплатою. На перший план працівник тепер ставить для себе не тільки можливість заробити, а й мати шанс проявити свої таланти, а також розкрити себе як особистість. Тільки системний підхід з якісних змін законодавства, раціональної внутрішньої організації праці роботодавцем може принести бажані зміна на українському ринку праці.

Детальніше: http://www.capital.ua/ru/publication/37310-kapital-nagradil-luchshikh-rabotodateley-ukrainy#ixzz3Y11xilii