Інтерв’ю з Олегом Наливайком, адвокатом, директором ЮК ”Стратег”

Олег НаливайкоСompanion продовжує знайомити з визначними особистостями українського істеблішменту. На цей раз поговорив з Олегом Наливайком, власником юридичної компанії «Стратег». Незважаючи на те, що інтерв’ю вдалося взяти не відразу (через щільний графік Олега, розмовляли в машині, в перервах між судами та діловими зустрічами), розмова вийшла змістовною.

Розкажіть про основні напрямки Вашої діяльності? Які послуги Вашої компанії користуються найбільшим попитом сьогодні?

Ключові напрямки, на яких ми спеціалізуємося – адміністративне, господарське, сімейне і спадкове право. Я принципово не займаюся кримінальними справами і всім, що пов’язане з кримінальними злочинами. Приділяю увагу міжнародним контактам. Весь час працюю над розширенням співпраці з європейськими країнами, у мене є партнери в Арабських Еміратах і Гонконзі. У зв’язку з цим велика увага приділяється членству в торгово-промислових палатах. Ми є членом  Американської, Української та Польської торгових палат і є єдиною юридичною фірмою в Україні зі статусом офіційного партнера Чеської торговельної палати.

Яку місію Ви переслідуєте?

Захищати порядних людей, забезпечувати їх спокій у всіх справах. Щоб бізнес наших клієнтів був у безпеці і вони відчували себе комфортно. Я дуже радий тому, що отримав патент в США про захист авторського права на абонентські юридичні послуги для фізичних осіб. Існує всього три види пакетів: «Стандарт», «Преміум» та «VIP». Право користування юридичними послугами за кожним з вищезазначених пакетів не обмежене за часом. Залежно від обраного клієнтом того чи іншого пакету, він отримує економію коштів в розмірі 30-35%. Це одна з фішок, яка розроблялася, щоб відрізнятися від великої когорти юридичних компаній і мати щось суто своє, нішеве. Згодом, я побачив, що цей продукт користується попитом. Наші пакети використовують три клієнта зі списку Forbes, що свідчить про зручність цього інструменту. «Стратег» в свою чергу гарантує, що клієнт отримає сплачені ним послуги, як тільки у нього виникне в цьому потреба. Ми заявляємо про себе як про принципову компанію, ми не розглядаємо можливість ведення справ проти тих компаній, які коли-небудь були клієнтами «Стратега».

У Вашої компанії є слоган? Так би мовити, принцип, якого Ви дотримуєтеся в своїй юридичній діяльності?

«Професійний захист ваших інтересів».

Я багато часу приділяю постійному підвищенню кваліфікації моїх юристів і адвокатів. Вони щорічно беруть участь у 10 професійних семінарах. Таким чином вдається відстежити будь-які нововведення, і це дуже важливо. Крім того, за моєю ініціативою, ми надаємо безкоштовні консультації, які виконуються так само якісно, як якщо б за них платили гроші. Це така соціальна складова компанії. Надаємо безкоштовну і безстрокову допомогу 6-му інтернату для глухонімих, державній школі №47 ім. Макаренка, Подільській громадській організації для малозабезпечених. Що стосується підвищення юридичної грамотності суспільства, я ініціював створення мобільного додатку, який можна завантажити в playmarket і appstore. Крім того, програма дозволяє не тільки отримати юридичну консультацію, але й на інтернет-ресурсі знаходиться приблизно 20 шаблонів найбільш поширених договорів: боргова розписка, оренда, трудові договори, шлюбний контракт. Все це безкоштовно.

Скільком клієнтам Ви надали правову допомогу за минулий рік? Скільки справ було виграно?

«Стратег» надав правову допомогу 151 фізичній особі: як українцям, так і іноземним громадянам. Якщо говорити про юридичних осіб, то це 53 суб’єкта. За останні два роки ми виграли 38 справ. Серед тих клієнтів, які дозволили оприлюднити інформацію – це справа Вінницької промислової групи, Страхової компанії «Мегаполіс» проти національної комісії зі здійснення державного регулювання в сфері ринку фінансових послуг.

Як змінилися запити Ваших клієнтів за останній рік?

Підвищена конфіденційність і бажання отримати бездоганний юридичний сервіс в максимально стислі терміни.

Олег Наливайко

Розкажіть про стратегію компанії на найближчі три роки.

Оскільки нашій компанії майже вісім років, через три роки я бачу її в першій 20-ці кращих юридичних компаній України. Я впевнений в своїх силах, у своїй команді, бачу їх віддачу, вони люблять свою професію. Мені легко з ними, тому що залучаю кращих. Всі, хто у мене працює, мають червоні дипломи.

 Як Ви формували команду?

Перша людина, яка мене підтримала, – це дружина, з нею ми створили нашу команду. В основному відбирали фахівців за рекомендаціями. Я пропонував їм кращі умови, у моїх колег на першому місці досвід і вміння, фінансова складова відходить на другий план. Для мене завжди важливо, щоб співробітник любив свою роботу і хотів розвиватися і вдосконалюватися.

Ви говорите про те, що бачите компанію в двадцятці кращих. На які компанії орієнтуєтеся в даному випадку?

Юридичний бізнес – це все ж сфера послуг, і, як я вже говорив, всі справи виграти неможливо. Інший момент, юридичні компанії, що займають на сьогоднішній день позиції в топ-20, завтра у них може піти щось не так: зіграє людський фактор, втратять юриста або десь станеться збій, у клієнтів зміниться менеджмент, керівники, і вони можуть вибрати інших. Відповідно існує конкуренція, є емоційна складова вибору партнера. Зараз важливо визначити ті компанії, які будуть стояти з нами в одному ряду через три роки або через п’ять років. У світі зараз спостерігається прогрес, набирає обертів інтернет, удосконалюються технології. Одні галузі занепадають, інші – динамічно розвиваються, зростають. Тут важливо визначити пріоритети і бути впевненим, що через п’ять років вони будуть точно такими ж.

23 

Розкажіть про інноваційні інтернет-послуги, якими Ви користуєтеся. Як Ви співвідносите надання допомоги співробітниками компанії вашому клієнтові і, можливо, сервісу?

У нас запущений додаток з особистим кабінетом для власників наших пакетів. В особистому кабінеті він може побачити, яку послугу використовував, коли, хто був юристом. Найближчим часом клієнтам стане доступна інформація про те, на якому етапі перебуває справа, з можливістю редагувати документ, вносити в нього коментарі. Це зручно, якщо людина, наприклад, знаходиться за кордоном або у нього немає часу на телефонні дзвінки.

Які послуги Ви надаєте юридичним особам?

Пакети для юросіб різні: від стандартного до елітних. Виходячи з основних напрямків, якими ми займаємося, – адміністративне, господарське, цивільне, сімейне, спадкове право, – клієнт сам вибирає найбільш зручний для себе пакет.

 Як Ви працюєте з постійними клієнтами? Чи передбачені для них програми лояльності?

Постійним клієнтам надаються додаткові знижки або збільшується дисконт. Якщо ми бачимо, що в рамках пакету, клієнт має потребу в більшій кількості годин, ми можемо не міняти для нього вартості всього пакету.

 Вашими клієнтами, як правило, є перші особи компанії, або до Вас звертаються юридичні відділи?

В основному це топ-менеджмент і власники. Я розумію, що у штатних юристів завжди є страх втратити своє робоче місце, в разі якщо шеф або керівник приверне зовнішню компанію для юридичного супроводу. Але неможливо, щоб один або два працівники могли супроводжувати велику компанію за всією специфікою її діяльності. Це не та практика, яка могла б забезпечити захист повною мірою. Не може один юрист їздити по судах, по всій країні. Це не ефективно. Якщо ти продаєш товар або надаєш послуги, ти повинен сконцентруватися на тому, щоб у тебе було більше клієнтів. Якщо власник, умовно, почне їздити в метро, щоб купувати паперові рушники з метою економії … Так, він заощадить копійки, але втратить прогрес в глобальних речах. Кожен повинен займатися своєю справою, і тоді у нас в країні при владі будуть ті, хто розуміє і знає, що треба робити, а не займатися тим, що переконувати у чомусь електорат. Це проблема нашої держави – відсутність професіоналізму в органах вищої влади.

 Є ряд юридичних компаній, які при веденні того чи іншого клієнта практикують формування щотижневого звіту про виконану роботу. Ви вдаєтеся до такого виду звітності?

У нашій компанії на даному етапі, перед оформленням будь-якої угоди з клієнтом підписується угода про конфіденційність. Без узгодження з клієнтом ми не можемо надати яку б то не було інформацію у відкритому доступі. Клієнти це обґрунтовують тим, що не хочуть, щоб знали, хто їх захищає, а ми в свою чергу розуміли стиль їх поведінки в процесах. Зараз звітності немає, але ми до цього прийдемо. Коли клієнт буде погоджуватися, ми це запровадимо, для нас це буде найкраща реклама.

24

Скільки юридичних осіб входить в портфель компанії «Стратег»?

У мене немає погоні за кількістю. Десятки, але потрібно підраховувати. Найгірше, що може статися, коли ти виразиш готовність взятися за великий, масштабний процес, і не впоратися. Вкрай важко заробити репутацію і дуже легко її втратити. Заробляєш роками, а втрачаєш за 15 хвилин.

 Як Вам вдається ефективно управляти бізнесом?

З огляду на напружений графік, частину питань оперативно вирішую в дорозі, що дозволяє економити час клієнта і ефективно управляти бізнесом.

 Спираючись на особистий досвід, охарактеризуйте, будь ласка, ринок юридичних послуг України.

Я б назвав його «різношерстим». На ринку безліч юридичних компаній, але більшість не надають клієнтові бажаного сервісу. Висока конкуренція спонукає юридичні компанії будь-якою ціною отримати справу, при тому, що у клієнта немає чіткого розуміння кінцевої вартості юридичних послуг для досягнення бажаного результату і необхідного для цього часу.

Що Вам не подобається в роботі колег, чи існують якісь моменти для Вас неприйнятні? Образно кажучи, ментальність або будь-які економічні умови. Напевно трапляються речі, які Вас як власника НЕ влаштовують. Що це може бути? Наскільки сильно це впливає на результативність послуг які Ви надаєте?

Я не терплю безвідповідальності і безсистемного підходу. Я поважаю тих юристів, кого називаю «системними». Вони організовують процеси відповідально, грамотно, зрозуміло, без збоїв. Трапляються різні об’єктивні і суб’єктивні ситуації – це людський фактор, але системність допомагає врегулювати ситуацію. У будь-якому бізнесі, якщо він хоче бути успішним, однозначно фундаментальна річ – це системність і контроль над усіма процесами.

 Як Ви ставитеся до нашої судової системи? Який би хотіли її бачити?

Я все ж вірю, що реформа відбудеться, і ми отримаємо ту судову систему, в якій рішення приймаються відповідно до законодавства. Зрозуміло, що в першу чергу для цього необхідно, щоб судді отримували гідні зарплати. Та платня, яку вони отримують на сьогоднішній день, провокує їх, та й спокуса занадто велика. Тому у суддів, перш за все, повинні бути відповідні зарплати, а потім вже необхідно контролювати їх доходи і витрати.

 Чи є юридична компанія, яку Ви вважаєте еталоном, може, навіть серед західних країн, на яку Ви рівняєтеся?

Є компанії, які мають мільярдні доходи в доларах, і коли приїжджають їх представники, вони кажуть: «Коли я прийшов в цю компанію, вона заробляла небагато, близько 120 мільйонів доларів на рік». У компанії 700 юристів по всьому світі, їх дохід більше мільярда. Чим займаються? Я б назвав це вищою лігою юриспруденції. Йдеться про міждержавні конфлікти. Наприклад, захист інтересів України у веденні справ проти Росії. Комунікації юридичної компанії ведуться на рівні перших осіб держави. У моєму розумінні – це вища ліга, тому що як мінімум міністр юстиції, прем’єр і президент хочуть тебе слухати, і ти можеш їм донести свою позицію.

 Ви чесно платите податки або, скажімо, є слабкі місця, які можна обійти?Олег Наливайко

Ні, в даному випадку це наша принципова позиція, і вона влаштовує всіх клієнтів. Ми ж хочемо їздити хорошими дорогами? Всі розрахунки безготівкові. Ми не зможемо побудувати демократичної держави, якщо весь час будемо ухилятися від обов’язків. Мене дивує та завидна регулярність, з якою змінюється податкове законодавство і форми звітності – це ненормально. Навіщо винаходити велосипед? Візьміть кращі податкові системи світу, перенесіть їх сюди і не треба нічого вигадувати. Так в свій час було зроблено в Сінгапурі. Нам потрібно, щоб малий і середній бізнес могли розвиватися. Їм потрібні максимально ефективні ставки і певні податкові канікули, щоб захотілося займатися бізнесом. Важливе значення має наша фінансова і банківська системи. Держава повинна виділяти кошти через державні банки для запуску цього бізнесу з пільговими ставками. Зрозуміло, держава ніколи не була, не є і не буде ефективним власником. Нам потрібно дійсно мінімізувати податки для того, щоб бізнес мав можливість для розвитку, а не витрачав третину свого часу на адміністрування та сплату податків.

 Що Вас надихає? Успіх.

 Успіх для Вас – це виграна справа?

Задоволений клієнт. Неможливо виграти всі справи. Нікому. Тому що є ризик раптової зміни обставин, але коли ти надаєш якісні послуги, це вже успіх. Багато хто чомусь вважає, що юридична організація призначена тільки для юридичних осіб. Ні! Не треба боятися «надмірної» вартості юридичних послуг. Навпаки, наша своєчасна робота позбавить від набагато більших втрат і розчарувань в подальшому. Ми, зі свого боку, все передбачимо і підготуємо.

Олег Наливайко народився 6 грудня 1976 року в родині медиків в Івано-Франківську. Батьки Олега все життя лікували людей, тому допомагати людям – традиція сім’ї Наливайків. Олег теж планував присвятити себе медицині. Однак закінчення школи довелося на важкі роки: економічна криза, розвал Союзу, лікарі і вчителі місяцями не отримували зарплати. Саме в цей момент молодий Олег Наливайко по-своєму, але продовжив добру сімейну традицію: вступив до Київського національного економічного університету на юрфак, адже юристи подібно лікарям завжди приходять на допомогу, причому в найскладніших життєвих ситуаціях. Уже на V курсі Олег вирішив знайти роботу, щоб, по-перше, не сидіти на шиї у батьків, а по-друге, самостійно почати прокладати собі дорогу в життя. У 1997 році студент-старшокурсник вступив до Національного агентства реконструкції та розвитку України, згодом перейшов до Міністерства економіки України. Крок за кроком Олег Наливайко пройшов всі щаблі державної служби та в 2001-му став наймолодшим керівником в Міністерстві економіки, зайнявши посаду заступника начальника управління.